Jak wybrać wykonawcę skateparku betonowego?

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31

 
Moda na skateparki coraz szybciej podbija nowe miasta i miasteczka. Betonowe, drewniane, modułowe – wszystkie te typy możemy spotkać coraz częściach w parkach, na placach, w domach handlowych a także w popularnych w ostatnich latach zewnętrznych obiektach sportowych nazywanych skwerami aktywności miejskiej.

Techramps - Skatepark betonowy w Dąbrowie Góniczej


Chociaż skateparki powstają jak grzyby po deszczu, nie wszystkie pozwalają się cieszyć sobą przez długie lata. W przetargach do budowy takich obiektów często startują firmy, nie mające żadnego doświadczenia. Ponieważ oferują najniższą cenę, często wygrywają. Dlatego też niejeden skatepark, nawet skatepark betonowy, już po kilku miesiącach użytkowania nosi znaczne ślady zniszczenia, które są nie tylko mało estetyczne ale przede wszystkim niebezpieczne dla użytkowników. Właśnie ze względu na bezpieczeństwo cena nie powinna być najważniejsza przy wyborze wykonawcy. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, powinno być doświadczenie i gwarancje bezpieczeństwa, zaprezentowane w ofercie.

Jakiego wykonawcy szukamy? Takiego, który ma odpowiednio duże doświadczenie w budowie bezpiecznych i trwałych obiektów. Jego dotychczasowe realizacje charakteryzują się dbałością o szczegóły i o jakość wykonania.
Jest całkiem sporo polskich firm, które mogą poszczycić się dużą praktyką w budowie skateparków i obiektów do sportów ekstremalnych, np.: Techramps, Concrete Skateparks, MPG, BGramps, KBskatelab, Altramps i wiele innych. Warto więc poza ceną wprowadzić do przetargu kryterium, które zagwarantuje, że wykonawcą nie zostanie firma, która może narazić użytkowników skateparku na niebezpieczeństwo poprzez wykonanie obiektu niedostosowanego do swojego przeznaczenia.

Jakim kryterium poza ceną warto nadać wysoki priorytet w przetargu ?

 1. Doświadczenie wykonawcy – ilość, trwałość i bezpieczeństwo dotychczasowych obiektów

 2. Certyfikaty bezpieczeństwa.

 3. Sprzęt, maszyny i urządzenia którymi dysponuje firma.

 4. Kwalifikacje pracowników.

 5. Długość gwarancji na skatepark


Doświadczenie można sprawdzić wymagając od wykonawcy np.: przedstawienia dowodów wykonania odpowiedniej ilości obiektów lub skateparków za odpowiednia kwotę lub odpowiedniej ilości referencji od wcześniejszych zleceniodawców.
Sprzęt i maszyny, którymi dysponuje wykonawca mają spore znaczenie, szczególnie przy skateparkach betonowych. Warto zapoznać się w tym temacie z poradnikiem „Skateparki. Budowa i Projektowanie. Vademecum”, opracowanym przez SkateLogic, Slo Concept i Stowarzyszenie Coolteam.
Pracownicy wykonujący bezpośrednio skatepark mają również duże znaczenie. Warto zwrócić uwagę czy są to osoby, które otrzymały szkolenie pod kątem budowy tego typu obiektów czy też firma podnajmuje zewnętrzne, nieprzeszkolone ekipy.
Odpowiednie dobranie wykonawcy to skatepark bezpieczny dla rowerzystów, riderów i skateboardzistów oraz gwarancja użyteczności obiektu przez długie lata. Warto poświęcić temu zadaniu dużo czasu i uwagi.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die

  Lista skateparków stale się wydłuża, na tego typu obiekty decyduje się coraz więcej miast. Na które z nich powinieneś wpaść obowiązkowo? Mamy dla Ciebie listę 10 najlepszych!

  Autor: skateparks, top 10, skateparks in poland 2022/02/10 Czytaj dalej
 • Skateart | obiekty sportowe + sztuka w przestrzeni miejskiej Skateart | obiekty sportowe + sztuka w przestrzeni miejskiej

  Gdy pierwsi skaterzy wyszli na miasto aby jeździć po schodkach, barierkach, ławkach – słowem zwykłych obiektach miejskich – nie zostali mile przyjęci. Był czas, gdy w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych (które można uznać za kolebkę tego sportu) skate

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Skateplaza, skateart, bowl - style skateparków Skateplaza, skateart, bowl - style skateparków

  Skateparki. Gdzieniegdzie są jedynie malutką konstrukcją, przerywająca monotonie miasta, gdzie indziej to ogromne inwestycje zajmujące duży teren. Różnią się miedzy sobą wielkością, materiałem wykonania a przede wszystkim stylem.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/20 Czytaj dalej
 • Wyczynowa jazda na hulajnodze – scootering Wyczynowa jazda na hulajnodze – scootering

  Tak jak na rowerze, rolkach czy desce, na hulajnodze można prezentować zapierające dech w piersiach popisy w skateparkach lub korzystając z infrastruktury miejskiej. Na naszych oczach miłość do jazdy na hulajnodze rozkwita, a riderów przybywa.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/13 Czytaj dalej
 • Deskorolkowe Mistrzostwa Polski 2019 Deskorolkowe Mistrzostwa Polski 2019

  W tym roku trwa już piąta edycja Deskorolkowych Mistrzostw Polski. Zawody te zostały zapoczątkowane w 2015 roku przez Polish Skate Federation i cieszą się coraz większą popularnością. Pierwszym etapem mistrzostw są eliminacje.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/06 Czytaj dalej