Skateart | obiekty sportowe + sztuka w przestrzeni miejskiej

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31

 
Gdy pierwsi skaterzy wyszli na miasto aby jeździć po schodkach, barierkach, ławkach – słowem zwykłych obiektach miejskich – nie zostali mile przyjęci. Był czas, gdy w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych (które można uznać za kolebkę tego sportu) skateboard był zakazany. Jednak prekursorzy jazdy na desce i rolkach byli nieugięci, to miasto i jego mieszkańcy ugięli się przed nową pasją. Z czasem skaterzy nie tylko stali się akceptowaną grupą ale wręcz pożądaną. Świadomość korzyści płynących z aktywności sportowej w jej różnych odsłonach, zachęciła osoby odpowiedzialne za kształtowanie przestrzeni publicznej do tego, aby dostosować infrastrukturę miejską do potrzeb ludzi aktywnych. W parkach, na placach, w szkołach zaczęły powstawać obiekty sportowe, między innymi również te przeznaczone do uprawiania skateboardu.

Skatepark w Parku Jordana w Krakowie
Rampy i skateparki.
Pierwszym trendem tworzenia obiektów sportowych dla skateboardzistów były oczywiście rampy skateboardowe lub większe skateparki. Miłośnicy jazdy na desce, rolkach i rowerze mogli szaleć na specjalnie dla nich postawionych, oddzielnych konstrukcjach lepiej lub gorzej wpasowujących się w styl dzielnicy i miasta. Z biegiem lat projektanci zaczęli tworzyć coraz bardziej wymyślne i abstrakcyjne skateparki, niektóre z nich stały się wartymi docenienia i obejrzenia przykładami sztuki miejskiej.
Dzikie skateparki
Poza formalnymi parkami i placami przeznaczonymi do jazdy na desce, rolkach, rowerze i hulajnodze, często powstają obiekty nieformalne. Takie nie do końca legalne miejsca często zdumiewają wykonaniem i są przykładem buntowniczej twórczości, ciekawej wersji sztuki w przestrzeni miejskiej. Pod mostami, w opuszczonych budynkach można znaleźć czasem perełki, stworzone przez subkultury, które zmieniają nieużytki w oryginalne i klimatyczne enklawy. Niektóre potrafią wzbudzić duże wrażenia jak i kontrowersje, jak chociażby barwny (ozdobiony grafity) skatepark stworzony w zaniedbanej świątyni w Hiszpani, w Ilanerze.
Skateart
W ostatnich latach obserwujemy nowy tren w tworzeniu obiektów dla skateboardzistów – tzw. skateart. Projektanci coraz częściej odchodzą od koncepcji skateparku jako osobnego obiektu, a coraz chętniej widzą go jako element celowo wbudowany w infrastrukturę miejską, pełniący jednocześnie kilka funkcji. W pewnym sensie, jest to ukłon w stronę początków skateboardu. Skateboardziści znów mogą szaleć na ławkach, drążkach i barierkach lecz tym razem są one tworzone również z myślą o nich i ich bezpieczeństwie. Projektanci przestrzeni publicznej współpracują z producentami skateparków, dążąc do tego aby tworzyć parki z konstrukcjami, które jednocześnie nadają się do wykonywania trików na desce jak i pełnią funkcje ogólnodostępne. Rodzaj takich obiektów zaskakuje – powstają nawet fontanny, posągi dostosowane do jazdy i akrobacji na desce. Ideą nowo powstających parków miejskich jest to, aby były one miejscem wypoczynku i rekreacji dla jak najbardziej różnorodnych ludzi i umożliwiały rozwój zróżnicowanych pasji.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die

  Lista skateparków stale się wydłuża, na tego typu obiekty decyduje się coraz więcej miast. Na które z nich powinieneś wpaść obowiązkowo? Mamy dla Ciebie listę 10 najlepszych!

  Autor: skateparks, top 10, skateparks in poland 2022/02/10 Czytaj dalej
 • Jak wybrać wykonawcę skateparku betonowego? Jak wybrać wykonawcę skateparku betonowego?

  Moda na skateparki coraz szybciej podbija nowe miasta i miasteczka. Betonowe, drewniane, modułowe – wszystkie te typy możemy spotkać coraz częściach w parkach, na placach, w domach handlowych a także w popularnych w ostatnich latach zewnętrznych obiektach

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Skateplaza, skateart, bowl - style skateparków Skateplaza, skateart, bowl - style skateparków

  Skateparki. Gdzieniegdzie są jedynie malutką konstrukcją, przerywająca monotonie miasta, gdzie indziej to ogromne inwestycje zajmujące duży teren. Różnią się miedzy sobą wielkością, materiałem wykonania a przede wszystkim stylem.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/20 Czytaj dalej
 • Wyczynowa jazda na hulajnodze – scootering Wyczynowa jazda na hulajnodze – scootering

  Tak jak na rowerze, rolkach czy desce, na hulajnodze można prezentować zapierające dech w piersiach popisy w skateparkach lub korzystając z infrastruktury miejskiej. Na naszych oczach miłość do jazdy na hulajnodze rozkwita, a riderów przybywa.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/13 Czytaj dalej
 • Deskorolkowe Mistrzostwa Polski 2019 Deskorolkowe Mistrzostwa Polski 2019

  W tym roku trwa już piąta edycja Deskorolkowych Mistrzostw Polski. Zawody te zostały zapoczątkowane w 2015 roku przez Polish Skate Federation i cieszą się coraz większą popularnością. Pierwszym etapem mistrzostw są eliminacje.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/06 Czytaj dalej