Skateplaza, skateart, bowl - style skateparków

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/20

Skateparki cieszą się wielką popularnością i pojawiają się w coraz większej ilości parków, większych obiektów sportowych, galerii handlowych oraz na placach miejskich. Gdzieniegdzie są jedynie malutką konstrukcją, przerywająca monotonie miasta, gdzie indziej to ogromne inwestycje zajmujące duży teren. Różnią się miedzy sobą wielkością, materiałem wykonania a przede wszystkim stylem.

Rampy - wazny element skateparku

Najprostszym skateparkiem, spotykanym w wielu parkach jest betonowa rampa. Wśród tego typu wyróżniamy regularne rampy – zazwyczaj wielkie, szerokie obiekty, których promień dochodzi do pionu oraz mniejsze minirampy, o łagodniejszym nachyleniu, świetnie nadające się dla początkujących skaterów.

Bowl na skateparku

Być może spotkaliście na swojej drodze betonowe zagłębienie, przypominające ogromną miskę zanurzoną w ziemi lub pusty basen? To tak zwany skatepark bowl. Miłośnicy rolek, deskorolek i rowerów mogą w nim jeździć dookoła lub poprzez środek. Skateparki typu bowl były popularne w latach 70 aby później wypaść z łask na kilka dekad i znowu odrodzić się w ostatnich latach. Jeżdżenie w skateparkach bowl wymaga nieco innej techniki niż na klasycznych rampach, dlatego organizowane są również zawody jazdy wyłącznie w formie „bowl”.

Bowl betonowy na skateparku

Skateplaza - miejskie wyzwania na skateparku

Ciekawym skateparkem jest skateplaza nazywana też streetplazą. Inspiracją do tworzenia tego typu obiektów są miejskie wyzwania, które skaterzy, deskorolkarze i rowerzyści mogą spotkać na zwykłej ulicy. Tak więc w skateplazie znajdziemy elementy wzorowane na infrastrukturze: podjazdy, schody, murki, elementy przypominające ławki, poręcze. Głównym celem takiego skateparku jest umożliwienie ćwiczenia trików i akrobacji do street skatingu – jazdy ulicznej. Skateplazy to zazwyczaj bardzo duże inwestycje. Pierwsza zewnętrzna skateplaza na świecie powstała w 2004 roku w Vancouver. W Polsce takie obiekty są m.in. w Krakowie, Gdańsku, Stepnicy, Torzymiu, Szczecinku, Białymstoku, Bełchatowie, Olkuszu, Lesznie. Obecnie powstaje też duża skateplaza w Pile, wg. wstępnych prognoz zostanie otwarta pod koniec 2020r.

Skateplaza na skateparku w Krakowie

Nowy, intrygujący nurt – skateart 

Rosnąca moda na jazdę ekstremalną i różnego rodzaju sporty miejskie a także większa otwartość społeczeństwa na aktywność w miejscach publicznych zaowocowała nowym nurtem w podejściu do infrastruktury miejskiej. Ostatnio modne stało się dostosowywanie różnego rodzaju obiektów ulicznych, takich jak murki, schody, podjazdy, poręcze etc. do uprawiania różnego rodzaju ćwiczeń ruchowych. Producenci skateparków chętnie odpowiedzieli na nowe zapotrzebowanie, tworząc skateart – specjalnie dobrane elementy do jazdy na rolkach, desce i rowerze wkomponowywane wprost w obiekty użyteczności publicznej. Skaterzy od początków swej dyscypliny sportowej korzystali z elementów miasta, ale wcześniej często spotykało się to z niechęcią ze strony obywateli jak i przedstawicieli władz publicznych. Jesteśmy w trakcie ewolucji kulturowej, bo oto na naszych oczach szybko zmienia się sposób myślenia społeczeństwa i to co kiedyś było złe i niechciane, teraz uważane jest za godne pochwały i zachęty.

Skatepark w Dąbrowie Górniczej

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die

  Lista skateparków stale się wydłuża, na tego typu obiekty decyduje się coraz więcej miast. Na które z nich powinieneś wpaść obowiązkowo? Mamy dla Ciebie listę 10 najlepszych!

  Autor: skateparks, top 10, skateparks in poland 2022/02/10 Czytaj dalej
 • Skateart | obiekty sportowe + sztuka w przestrzeni miejskiej Skateart | obiekty sportowe + sztuka w przestrzeni miejskiej

  Gdy pierwsi skaterzy wyszli na miasto aby jeździć po schodkach, barierkach, ławkach – słowem zwykłych obiektach miejskich – nie zostali mile przyjęci. Był czas, gdy w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych (które można uznać za kolebkę tego sportu) skate

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Jak wybrać wykonawcę skateparku betonowego? Jak wybrać wykonawcę skateparku betonowego?

  Moda na skateparki coraz szybciej podbija nowe miasta i miasteczka. Betonowe, drewniane, modułowe – wszystkie te typy możemy spotkać coraz częściach w parkach, na placach, w domach handlowych a także w popularnych w ostatnich latach zewnętrznych obiektach

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Wyczynowa jazda na hulajnodze – scootering Wyczynowa jazda na hulajnodze – scootering

  Tak jak na rowerze, rolkach czy desce, na hulajnodze można prezentować zapierające dech w piersiach popisy w skateparkach lub korzystając z infrastruktury miejskiej. Na naszych oczach miłość do jazdy na hulajnodze rozkwita, a riderów przybywa.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/13 Czytaj dalej
 • Deskorolkowe Mistrzostwa Polski 2019 Deskorolkowe Mistrzostwa Polski 2019

  W tym roku trwa już piąta edycja Deskorolkowych Mistrzostw Polski. Zawody te zostały zapoczątkowane w 2015 roku przez Polish Skate Federation i cieszą się coraz większą popularnością. Pierwszym etapem mistrzostw są eliminacje.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/06 Czytaj dalej