Wyczynowa jazda na hulajnodze – scootering

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/13

Początki hulajnogi i scooteringu. Hulajnoga to jeden z najprostszych pojazdów, jednak co ciekawe jest to również jeden z najmłodszych środków transportu. Samo słowo zaczęło funkcjonować w języku polskim w XX wieku- wtedy właśnie na naszych ulicach pojawiły się pierwsze zabawkowe egzemplarze. Masową produkcję hulajnogi rozpoczęto dopiero w latach 90 XX w a pierwszymi odbiorcami były dzieci. Szał na nową zabawkę szybko rozprzestrzenił się po świecie. Z czasem również dorośli przekonali się do niej jako zwinnego pojazdu w zatłoczonych miastach, takich jak na przykład Tokio. Część dzieci i dorosłych z lat 90 nie porzuciło nowo odkrytej zabawy lecz zamieniła ją w pasję, wymyślając triki i ćwicząc swoje umiejętności. Skoki na rampach skateparku i obiektach ulicznych wymagały wytrzymalszego produktu. Rynek szybko odpowiedział na rosnący popyt. Narodził się scootering – wyczynowa jazda na hulajnodze. Potocznie osobę jeżdżącą wyczynowo na hulajnodze nazywa się skaterem (chociaż oficjalnie ta nazwa przysługuje pasjonacie deskorolki) lub riderem (zapożyczone z języka angielskiego).

Jak jeździć na hulajnodze na pumptracku

Scootering to sztuka tricków i akrobacji wykonywanych podczas jazdy na hulajnodze.

Tak jak na rowerze, rolkach czy desce, na hulajnodze można prezentować zapierające dech w piersiach popisy w skateparkach lub korzystając z infrastruktury miejskiej. Pasjonaci tego sportu potrafią np.: w czasie jazdy obracać się na przednim lub tylnym kole, wykonać podskok i obrócić się z hulajnogą o 180stopni (resztę trasy pokonują tyłem). Popularnym trickiem jest także ślizg po rampie lub murku. Mistrzowie wyczynowej jazdy na hulajnodze zachwycą jeszcze bardziej spektakularnymi akrobacjami takimi jak TailWhip – obrót hulajnogi w podskoku o 360stopni (obrót prostopadły do ziemi) i FrontFlip – salto na hulajnodze wykonywane na skoczni skateparku.

ISA - International Scooter Association organizuje Mistrzostwa Świata w wyczynowej jeździe na hulajnodze (World Scooter Championship).

Od 2012 do 2018, podczas siedmiu mistrzostw świata wyłoniono trzech mistrzów: Dakota Scheutz (mistrz w latach 2012, 2013, 2014), Jordan Clark (2015r, 2016r, 2018r) oraz Dante Hutchinson (2017r). W roku 2019 ISA połączyła siły z organizacją World Skate. Tegoroczne mistrzostwa odbyły się w lipcu w Barcelonie, niestety nie zakwalifikowali się żadni Polacy. Riderzy walczyli w kategorii mężczyzn i kobiet. Zwycięzcami mistrzostw 2019 zostali Jonmarco Gaydos oraz Rebeca Ortiz, obydwoje ze Stanów Zjednoczonych.

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami nowego szału, tym razem na hulajnogi elektryczne.

Nowy produkt szybko rozprzestrzenił się po świecie. Na naszych oczach miłość do jazdy na hulajnodze rozkwita i z tygodnia na tydzień osób jeżdżących tym pojazdem przybywa. Łatwo zaobserwować nagły boom. Jak bardzo nowa moda podbije serce riderów ? Jakakolwiek byłaby odpowiedź na to pytanie, jednego możemy być pewni, hulajnogi elektryczne zagościły w mieście i skateparkach na dobre i już wkrótce możemy spodziewać się rozkwitu kolejnego zestawu akrobacji. Niektóre elektryczne hulajnogi potrafią osiągnąć znaczne prędkości, co z pewnością zostanie wykorzystane przez sprawnych skaterów.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die

  Lista skateparków stale się wydłuża, na tego typu obiekty decyduje się coraz więcej miast. Na które z nich powinieneś wpaść obowiązkowo? Mamy dla Ciebie listę 10 najlepszych!

  Autor: skateparks, top 10, skateparks in poland 2022/02/10 Czytaj dalej
 • Skateart | obiekty sportowe + sztuka w przestrzeni miejskiej Skateart | obiekty sportowe + sztuka w przestrzeni miejskiej

  Gdy pierwsi skaterzy wyszli na miasto aby jeździć po schodkach, barierkach, ławkach – słowem zwykłych obiektach miejskich – nie zostali mile przyjęci. Był czas, gdy w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych (które można uznać za kolebkę tego sportu) skate

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Jak wybrać wykonawcę skateparku betonowego? Jak wybrać wykonawcę skateparku betonowego?

  Moda na skateparki coraz szybciej podbija nowe miasta i miasteczka. Betonowe, drewniane, modułowe – wszystkie te typy możemy spotkać coraz częściach w parkach, na placach, w domach handlowych a także w popularnych w ostatnich latach zewnętrznych obiektach

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Skateplaza, skateart, bowl - style skateparków Skateplaza, skateart, bowl - style skateparków

  Skateparki. Gdzieniegdzie są jedynie malutką konstrukcją, przerywająca monotonie miasta, gdzie indziej to ogromne inwestycje zajmujące duży teren. Różnią się miedzy sobą wielkością, materiałem wykonania a przede wszystkim stylem.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/20 Czytaj dalej
 • Deskorolkowe Mistrzostwa Polski 2019 Deskorolkowe Mistrzostwa Polski 2019

  W tym roku trwa już piąta edycja Deskorolkowych Mistrzostw Polski. Zawody te zostały zapoczątkowane w 2015 roku przez Polish Skate Federation i cieszą się coraz większą popularnością. Pierwszym etapem mistrzostw są eliminacje.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/06 Czytaj dalej